Lahodný kozí sýr, jak ho neznáte. Připravte si lehký jarní oběd, který vás zasytí | Výživa a gastronomie | Trendy zdraví


Lahodný kozí sýr, jak ho neznáte. Připravte si lehký jarní oběd, který vás zasytí

19. 4. 2021

Teplejší počasí si žádá odlehčené pokrmy. Pokud patříte k těm, které salát nezasytí, zkuste si ho trošku vylepšit a doplnit o kvalitní kozí sýr. Dodá jídlům nezvyklé lahodnou příchuť, a navíc ho ocení i ti, kteří si třeba kravskou verzi dopřát nemohou. Rozhodně se nehodí jen do salátů, vynikající je také na grilu.

Kozí sýr v sobě skrývá nespočet výhod a jednoznačným benefitem je především složení bílkoviny. Mohou si ho totiž dopřát i ti, kteří jsou na klasickou kravskou bílkovinu alergičtí. Navíc obsahuje také snadno vstřebatelný vápník nebo menší množství tuku v porovnání s kravskou variantou.

Jak vybrat ten pravý?

Zaměřte se na kvalitu, kterou nabízejí produkty z ekologického zemědělství. Farmy hospodařící v souladu s přírodou zajišťují zvířatům co nejlepší podmínky k životu. Kozy tráví většinu času ve výběhu a na pastvě, žijí tak téměř v přirozeném prostředí. Odměnou jsou pak lahodné výrobky s řadou benefitů pro spotřebitele.

Nabídka kozích mléčných výrobků se navíc neustále rozšiřuje. Nakoupíte vše, od pomazánkových sýrů nejrůznějších příchutí po čerstvé sýry, výjimku netvoří ani zrající kozí sýry. Mléčné výrobky v bio kvalitě seženete zejména na lokálních ekofarmách, které je často nabízí i prostřednictvím tzv. bedýnkových systémů. Nejbližší kozí ekofarmu můžete jednoduše vyhledat. Seznam nejbližších ekofarem najdete na www.kamprobio.cz a www.lovimebio.cz a další informace o ekologickém zemědělství, zajímavosti a tipy k bioprodukci na www.myjsmebio.cz. Uvidíte, že i ve vašem kraji jsou farmy, nabízející mléčné výrobky z ekologické produkce. Kromě kvalitních potravin tak získáte i dobrý pocit, že podpoříte malé farmáře a potažmo místní ekonomiku.

Náš tip: Navštivte například Ekofarmu Šťastná koza ve Velkých Albrechticích, která nabízí mnoho kozích produktů od mléka a kefírů až po čerstvý kozí sýr, jogurt či tvaroh.

Spoustu produktů v bio kvalitě najdete také na farmářských trzích, kde by se měl prodejce vždy prokázat certifikátem uděleným jednou ze čtyř kontrolních organizací, jimiž jsou KEZ, ABCert, Bureau Veritas nebo Biokont. V supermarketech biopotraviny jednoduše poznáte podle označení logy biolistu nebo biozebry. Jedině ty zaručí, že se skutečně jedná o bio.

Na sladko i na slano

Kozí sýr je díky své nezaměnitelné chuti ideálním doplňkem do jarních a letních salátů. Rovněž je oblíbený s červenou řepou a lískovými oříšky nebo v rizotu. Skvěle se ale kombinuje i ve sladké variantě – například s jahodami.

Rizoto z červené řepy s kozím sýrem

 • 400 g rýže v bio kvalitě
 • 150 ml šťávy z bio červené řepy
 • 1 l bio zeleninového vývaru
 • 200 g vařené bio červené řepy
 • 150 g čerstvého kozího sýru v bio kvalitě
 • 1 ks bio cibule
 • bio panenský olivový olej
 • šťáva z bio citronu
 • hrst tymiánu
 • sůl na dochucení

Postup:

Nejprve si připravte rýži. Nakrájejte si najemno cibulku, kterou osmahnete na olivovém oleji dozlatova, poté přidejte rýži. Asi po dvou minutách zalijte vývarem. Rýži doporučujeme míchat, aby se nepřipekla. Jakmile se vývar vypaří, přidejte šťávu z řepy. Rýže by měla být uvařena tzv. al dente. Na konci vmíchejte kozí sýr a nechte ho v rizotu rozpustit. Podle chuti dosolte, zakápněte citronovou šťávou a ozdobte tymiánem nebo rozmarýnem.

Svěží jarní salát s kozím sýrem

 • 200 g bio kozího sýru
 • 150 g listového špenátu v bio kvalitě
 • hrst rajčat v bio kvalitě
 • hrst ořechů v bio kvalitě – dle chuti, doporučujeme vlašské
 • 50 ml ořechového oleje v bio kvalitě
 • šťáva z bio citronu
 • lžička medu v bio kvalitě
 • sůl a pepř na dochucení

Postup:

Začněte se zálivkou – med krátce ohřejte a poté do něj vmíchejte olej, citronovou šťávu, sůl a pepř. Vše důkladně vyšlehejte do hladké směsi. V míse si připravte očištěné listy špenátu, které následně ochuťte zálivkou. Poté přidejte rajčata a ořechy. Na závěr si přichystejte sýr, který nechte v troubě po dobu asi dvou minut na 150 stupňů. Podávejte společně se salátem.

Kupujte BIO. Pro budoucnost!

Chceme-li podpořit lokální ekonomiku, není nám lhostejná příroda a životní prostředí, a navíc myslíme na budoucnost naší i našich dětí, měli bychom na to dbát zejména v uličkách mezi nákupními regály. Správným krokem, jak podpořit ekologické zemědělce, kteří přirozeně pečují o půdu, krajinu a hospodářská zvířata s maximální ohleduplností, je totiž nákup jejich bioproduktů. Tím, že zvolíte lokálního dodavatele, máte navíc jistotu, že bioprodukty neputovaly dlouhé kilometry přes půl světa. Distribuční cesty a dojezdové vzdálenosti jsou velmi krátké. To pomůže nejen přírodě, ale rovněž nám i budoucím generacím.

Co je BIO?

BIO je certifikovaný systém hospodaření podložený národní i evropskou legislativou s vlastním kontrolním systémem garantovaným ze strany státu. BIO může být pouze ta potravina, která splňuje zákonem dané a státem kontrolované požadavky pro ekologické zemědělství. To je založeno na pestrém osevním postupu a péči o půdu. Pole jsou plná života, nepoužívají se na nich umělá hnojiva, pesticidy, geneticky modifikované organismy ani chemické postřiky. Zvířata nejsou pouze využívána, ale je o ně s láskou pečováno. Produkce biopotravin v ekologickém zemědělství přírodu neničí. Naopak ji zlepšuje a uchovává pro příští generace.

Bioprodukty jsou vždy viditelně označené logy, která smí používat pouze ti producenti, již dodržují přesné legislativní zásady ekologické produkce. Systém prověřování je nastaven tak, že minimálně jedenkrát za rok projde celý řetězec od prvovýroby až po distribuci kompletní speciální kontrolou, která je nadstavbou pro standardní kontroly v konvenčním zemědělství.


publikováno: 19. 4. 2021, v rubrice Výživa a gastronomie
Štítky: bio, vaříme, zelenina

Další články v rubrice Výživa a gastronomie:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+