Maso pusť! Proč byste se letos měli postit? | Výživa a gastronomie | Trendy zdraví

Maso pusť! Proč byste se letos měli postit?

28. 2. 2023

Po hojném masopustu začal čas se postit. Trvá až do Zeleného čtvrtka, který letos vychází na 6. dubna. Vy budete mít jednoduchý úkol: zříct se masa a zapojit do tradiční střídmější životosprávy celou rodinu.

Příprava na Velikonoce

Dny v průběhu postního období jsou považovány za jedny z nejdůležitějších příprav na největší křesťanské svátky: na Velikonoce. Nemusíte ale nutně být věřící či praktikující křesťané, abyste se mohli svatopostní doby zúčastnit. Má totiž hned několik rovin a všechny z nich vás mohou – ať už fyzicky či duchovně – nějak obohatit.

Vezměme to postupně. Surovina, které bychom se měli v tomto období v roce vzdát a která zároveň napadne většinu z nás pravděpodobně jako první, je maso. Od něj bychom měli během postní doby upustit úplně. Vztáhnout tento přístup pak můžeme i na ryby a další živočišné výrobky, jako jsou vajíčka či mléčné produkty.

Nic těžkého pro vegetariány či vegany, běžní masožrouti ale mohou mít se splněním úkolu problém. Možná by je tak mohl přesvědčit fakt, že díky střídmější konzumaci masa mohou prospět nejen svému tělu (jeho nadměrná spotřeba – zejména toho červeného – bývá odborníky spojována s nejrůznějšími karcinomy, cukrovkou nebo obtížemi kardiovaskulárního systému), ale i planetě.

Právě chov zvířat je dle odhadů odpovědný za více než 15 % emisí všech skleníkových plynů, které dlouhodobě přispívají ke změně klimatu. V důsledku chování zvířat na maso také dochází k masivnímu odlesňování.

Ano, zhruba 40 dní bez masa samozřejmě planetu nespasí, ale třeba vám nemasové, rostlinné alternativy zachutnají, a v budoucnu je tak budete zařazovat do svého jídelníčku častěji.

Masové alternativy

Mohou to být například luštěniny (fazole, čočka, cizrna nebo hrách), sojové maso, tempeh, tofu nebo třeba seitan, který se v poslední době těší na poli masových náhražek velké oblibě. Nová postní dieta pak také může obsahovat veganská vejce a nejrůznější moderní pochutiny, které maso plně zastoupí.

Pokud nevíte, tápete a chcete otestovat maximum variant, objednejte si domů přes Dáme jídlo dobroty z Chutnej. Věřte, že třeba taková kapusta dostane okamžitě zcela nový rozměr chutí.

Rozhodli jste se po přečtení textu půst držet? Skvěle! Vítejte na palubě. Rovnou tu pro vás máme recept na ty nejlepší veganské burgery! Otevřete si Dáme market a veškeré ingredience pořiďte na jednom místě, za pár minut budete mít nákup v kuchyni.

www.damejidlo.cz

Burgery z červené řepy

Co budete potřebovat? 3 ks větší červené řepy, 1 větší cibule, 3 stroužků česneku, 1/2 hrnku ovesných vloče,k 1/2 balíčku uzeného tofu, 2 lžíce špaldové mouky, majoránka, sůl, pepř

Postup:

Osmažíme cibulku, přidáme nastrouhané uzeného tofu, oloupanou řepu, osolíme, opepříme a krátce orestujeme. Pak už jen necháme vystydnout.

Ovesné vločky zalijeme vroucí vodou, necháme několik minut nabobtnat a nahrubo rozmixujeme. Přidáme k červené řepě a zaprášíme 2 lžícemi špaldové mouky. Přidáme protlačený česnek, majoránku, osolíme, opepříme a promícháme. Vytvarujeme burgery a smažíme na oleji. Hotové pak vkládáme do oblíbeným dresingem vymazaných briošek.


publikováno: 28. 2. 2023, v rubrice Výživa a gastronomie
Štítky: vaříme, vegan, vegetarián

Další články v rubrice Výživa a gastronomie:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+