Ministr zemědělství Jurečka kontroloval farmářské tržiště Jiřák | Výživa a gastronomie | Trendy zdraví


Ministr zemědělství Jurečka kontroloval farmářské tržiště Jiřák

19. 6. 2014

Ministr zemědělství Marian Jurečka byl včera 18. června 2014 na kontrole farmářského tržiště Jiřák. To je provozováno od roku 2010 a je členem Asociace farmářských tržišť. Ministr Jurečka kontroloval autenticitu tržiště, dodržování kodexu Asociace a dalších předpisů. Doprovázeli ho inspektoři SZPI a Veterinární správy. Předmětem kontroly bylo i dodržování (nového) kodexu Asociace FT ČR, který je mnohem přísnější, než ten, který je znám z působení předchozího vedení MZe.

Přísnější předpisy

Kodex Asociace svým členům například nedovoluje pořádat farmářské trhy u nebo v nákupních centrech ani v jejich blízkosti nebo například připouští maximálně 10 % z celkového množství prodejních stánků nepotravinového nebo zahraničního zboží. Nepotravinové zboží musí navíc souviset s potravinami (proutěné nákupní košíky, dřevěné vařečky apod.) a u zahraničního zboží to musejí být takové výrobky, které v ČR nemají ekvivalent (mořské ryby, olivový olej apod.).

Farmáři si přejí větší podporu

„Jsme rádi, že kontrola proběhla a vítáme další. Doufáme, že dopadla bez váženějších prohřešků. Snažíme se permanentně dodržovat všechny předpisy a pravidla spojená s organizováním tržiště a prodejem potravin na farmářských trzích,“ říká Jiří Sedláček, předseda Archetyp, o. s., které organizuje pražská tržiště na Jiřáku a Náplavce. „Věřím, že spolupráce s ministerstvem zemědělství bude pokračovat a že MZe bude víc podporovat (alternativní) prodej českých potravin často z rodinných a středních farem na farmářských trzích a také provoz Asociace farmářských tržišť České republiky“, dodává.

Ministr kdysi sám prodával zeleninu na tržišti

Ministr zemědělství Marian Jurečka prošel důsledně celé tržiště a spolu s inspektory SZPI a Veterinární správy neshledali žádné vážnější výhrady. Ministr rovněž zapředl rozhovor s několika farmáři, a také protože je sám „z oboru“, byly rozhovory neformální, přátelské a družné. Prozradil například, že v devadesátých letech v Přerově na náměstí sám prodával zeleninu na tržišti, která pocházela z jeho rodinné farmy. Návštěvu nakonec ukončil drobnou ochutnávkou několika potravin z farmářského tržiště.

Nový tržní den na Jiřáku ve čtvrtek.

www.farmarske­trziste.cz

www.facebook.com/ftpra­ha


publikováno: 19. 6. 2014, v rubrice Výživa a gastronomie
Štítky: akce, farma, nákupy

Další články v rubrice Výživa a gastronomie:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+