Velikonoční menu může být pestré! | Výživa a gastronomie | Trendy zdraví

Velikonoční menu může být pestré!

7. 4. 2020

Velikonoce nemusí být jen o kuřeti s nádivkou a sladkém beránkovi, i když je máme všichni rádi. Občas se vyplatí experimentovat a pustit do kuchyně čerstvý vítr. A jaro je k tomu přímo stvořené. Co třeba oprášit starý český zvyk a připravit na Velký pátek pokrm z ryby? I v mnoha evropských zemích je velikonoční kuchyně plná výtečných jídel, které stojí za to ochutnat. Naláká vás italský koláč se špenátem nebo dorůžova upečené jehněčí stehýnko po francouzsku? Autentičnost kulinářského zážitku ještě podpořte lokálními nápoji a nudit se nebudete!

Česko

Pro koledníky

Oslavy na Moravě jsou o něco bujařejší než v Čechách. Chlapci se vydávají koledovat oblečeni do krojů a se společnou ručně pletenou obří pomlázkou. Ženy a dívky na ně bývají připravené, v domácnostech nemohou chybět obložené stoly s nejrůznějšími pochutinami, jako jsou třeba vlčnovské vdolečky. V Čechách jsou velikonoční oslavy civilnější, typicky ulicemi chodí skupiny koledníků s pomlázkami, které koupili v nejbližší večerce. Jisté odlišnosti můžeme vidět i v alkoholu, který se pro tuto příležitost volí. Na Moravě to jsou především klasické pálenky, jako třeba meruňkovice, slivovice nebo originální vínovice, jako je ta od Habánských sklepů. Oblíbený je třeba i hořkosladký aperitiv Metropol. V Čechách jsou nejen oslavy, ale i výběr alkoholu volnější.

Jídlo je spjaté se symbolikou

která se váže k jednotlivým svátečním dnům. Na zelený čtvrtek bychom si měli dopřát jarní zelené byliny, typicky petržel nebo kopřivy. Velký pátek by měl být postní. V některých rodinách se vařila pouze polévka, v jiných třeba čočka nebo suché placky. Bílá sobota bývá ve znamení pečení mazanců, jidášů, a nádivky, která je hlavním chodem. V neděli, na Boží hod velikonoční, se připravovalo maso, a to hlavně jehněčí, kůzlečí nebo telecí. Pokud lidé neměli beránka z opravdového masa, upekli ho alespoň ze sladkého těsta. Na Velikonoční pondělí nemohou chybět vajíčka v různých úpravách.

Ryba se hodí

Pokud vás neužije na těžká jídla, můžete si připravit rybu, aniž byste porušili tradici. Ačkoli se zdá, že k Velikonocům nepatří, je tomu právě naopak. V minulosti to bylo jediné povolené maso na postní Velký pátek. Kdo si ji nemohl dovolit, dopřál si ji alespoň upečenou z bramborového těsta. Pokud se rozhodnete pro tento zvyk, nezapomeňte na rčení, že ryba musí plavat, a servírujte ji s bílým vínem. „Na jaře nechceme nic těžkého ani na talíř, ani do skleničky. Vybírejte si proto svěží bílá nebo růžová vína. Ideálním společníkem k lehké úpravě pstruha je Rulandské bílé nebo Ryzlink rýnský Víno Mikulov Sommelier club s dobrou kyselinkou, které bude v dokonalé harmonii s tímto rybím pokrmem,“ říká sommelier Martin Heřmánek. Co takhle zkusit Ceviche ze pstruha lososovitého na fenyklovém salátu?

Ceviche ze pstruha lososovitého na fenyklovém salátu

• 350–400 g pstruha lososovitého

• Šťáva z 1 citronu

• 2 lžíce olejového olej

• 1 větší chilli paprička

• 1 větší červená cibule

• ½ svazku koriandru

• 1 fenykl

• Svazek ředkviček

• Sůl a pepř

Postup:

Pokrájíme cibuli, ředkvičky a chilli papričku. Na tenké plátky nebo kostky pokrájenou rybu uvaříme v citrónové šťávě s olivovým olejem a krájenou zeleninou. Uvařený fenykl dochutíme dresinkem ze šťávy z 1 citrónu a oleje. Přidáme zbývající suroviny a ihned servírujeme.

Francie

Na Velikonoce se schází celá rodina u bohatě prostřené tabule. Děti se těší především na zábavnou hru, při které mají za úkol najít co nejvíce čokoládových vajíček a dalších dobrot. Francouzské menu je ve znamení pokrmů z vajec a mladého masa. Jehněčí stehýnko pečené do růžova patří k vyhlášeným francouzským specialitám a jeho příprava je až neuvěřitelně snadná. Potřebujete pouze 5 základních ingrediencí a 15 minut na přípravu. Čas, který ušetříte, můžete věnovat ostatním chodům nebo třeba malování vajíček. K jehněčímu bývá nejtradičnější volbou červené víno, ale nevšedního propojení chutí dosáhnete i s růžovým šampaňským, jako je třeba Alfred Gratien Classique Rosé Brut, které se hodí i pro tmavá masa v jemných úpravách.

Gigot d´agneau (Pečené jehněčí stehýnko)

• 1 jehněčí kýta s kostí (“Gigot d’agneau”)

• 2 stoužky česneku (nebo podle chuti)

• Sůl a pepř

• Olivový olej

• Volitelné: 1 snítek čerstvého rozmarýnu nebo sušené provensálské bylinky (tymián, bazalka, oregano, estragon nebo levandule)

Postup:

  1. Vyjměte jehněčí z ledničky asi 2 hodiny před přípravou, aby nebylo příliš studené. Omyjte jej pod studenou vodou a dobře osušte papírovými ubrousky (odsátím přebytečné vlhkosti si pojistíte křupavý povrch). Odstraňte bílou tuhou kůži – stačí udělat malý řez, chytit a táhnout.
  2. Nakrájejte česnek na malé „hranolky“ a pomocí dlouhého ostrého nože udělejte v hlubokých částech masa řezy. Zaplňte je česnekem, případně můžete přidat i lístky rozmarýnu. Tomuto postupu se říká „piquer la viande à l'ail“ (doslova prorazit maso česnekem).
  3. Vložte jehněčí stehno do velké zapékací nádoby, přidejte trochu olivového oleje (ne příliš, jehněčí už má spoustu vlastního tuku), velkoryse opepřete a případně posypejte bylinkami. S olejem se koření přilepí k masu a vytvoří jakousi kůrku. Všechny tyto kroky můžete učinit den předtím, ale ujistěte se, že berete jehněčí stehno z lednice 2 hodiny před vložením do trouby. Předehřejte troubu na 240 °C a těsně před vložením do trouby maso osolte. Při takto vysoké teplotě pečte maso 20 minut, aby se udělala na povrchu křupavá kůrka. Poté snižte teplotu na 200 °C a pečte dál ještě 12–15 minut, pokud má být středně propečené a 18 minut, má-li být dopečené úplně. Čas pečení závisí i na velikosti kýty. V průběhu můžete maso jednou obrátit. Po vyndání z trouby přemístěte pečínku do jiné nádoby a přikryjte ji fólií (alobalem) a nechte ji odpočívat 10 minut, abyste udrželi maso šťavnaté. Pokud zjistíte, že je maso u kosti nedopečené, vraťte ho ještě na chvilku do trouby.
  4. Ze šťávy, která zůstala v pekáčku, můžete mezitím ještě připravit chutnou omáčku. Pokud to nádoba umožňuje, dejte ji na mírný oheň, přidejte větší sklenici kuřecího vývaru nebo vody. Promíchejte důkladně s krustou, která po pečení vznikla v pekáčku, abyste se nepřipravili o všechny chutě. Omáčku nechte na plamenu trochu zredukovat, aby se zahustila a případně ještě dochuťte kořením. Vhodnou přílohou jsou třeba dušené fazolky nebo gratinované brambory.

Polsko

Velikonoční veselí u našich sousedů se dost podobá českým tradicím. Typickým zvykem je šlehání dívek, ovšem místo pomlázky se používají ozdobené větvičky z břízy nebo jiného stromu. Specialitou je potom polévání svobodných dívek vodou, které se díky tomu prý do roka vdají. Chlapcům to mohou oplatit hned druhý den. Alkohol, který byl dříve během půstu zakázán, je už povolený. Pije se především vodka. Mezi velikonoční speciality patří koláč, tzv. “mazurek“, plněný různými náplněmi nebo křenová polévka. Hodování se neobejde bez stolů bohatě obložených nejrůznějšími dobrůtkami, jako jsou plněná vejce, která jsou chutná a snadná na přípravu. Vybrat si můžete jak studenou, tak smaženou úpravu. Tady je recept:

Plněná vejce

• 6 větších natvrdo uvařených vajec

• 8 plátků šunky

• 4 čajové lžičky sýra (typu žervé nebo lučina)

• 4 čajové lžičky zakysané smetany

• 2 lžičky hořčice

• Sůl a čerstvě namletý pepř

• 2 lžičky nakrájeného petržele

• Volitelné: 1 hrnek strouhanky a máslo na smažení

Postup:

  1. Rozkrojte vajíčka, vyloupněte žloutky a dobře je promíchejte se všemi ingrediencemi.
  2. Směsí bohatě naplňte bílky a povrch upravte podle vkusu. Vajíčka můžete ještě dozdobit kousky zeleniny nebo bylinek. Vyzkoušet můžete i verzi, kde se naplněná vejce posypou strouhankou, polijí rozehřátým máslem a pečou v troubě na gril, dokud strouhanka nezezlátne. Tento pokrm využijete jako předkrm nebo součást velikonočního rau­tu.

Itálie

Italové o Velikonocích říkají: „Natale con i tuoi, Pasqua con chi vuoi,“ což v překladu znamená „Vánoce oslav s rodiči, Velikonoce s kýmkoli chceš“. Mladí Italové tak často vyrážejí společně s přáteli ven. Každý region má své vlastní specifické zvyky a liší se i pokrmy. V Římě se podává třeba Pizza Sbattuta, sladký koláč ovoněný citrónovou kůrou nebo velikonoční salám corallina. V Neapoli si zase pochutnáte na slaném koláči casatiello se sýrem, několika druhy uzenin a ozdobený natvrdo uvařenými vajíčky ve skořápce. Inspirací může být italská kuchyně i co se týče zeleninových pokrmů, jako je třeba výtečný špenátový koláč Torta alla Pasqualina, což neznamená nic jiného než velikonoční koláč. „Právě k velikonočnímu koláči se skvěle hodí vychlazené Prosecco Mionetto, jehož svěží chuť báječně doplní tento slaný předkrm,“ říká ambasador značky Mionetto Petr Mašek.

Torta alla Pasqualina (Velikonoční koláč)

• 800 g čerstvého špenátu

• 500 g ricotty

• 6 vajec

• 2 pláty listového těsta

• Sůl a pepř podle chuti

**Postup: **

  1. Položte špenátové listy do velkého hrnce s víkem, zapněte oheň na nízkou teplotu, zakryjte a nechte špenát 15 minut „vadnout“. Poté ho vyjměte, nechte vychladnout a vložte jej na několik sekund do mixéru a nasekejte nadrobno. Listy můžete také nasekat nožem.
  2. V misce pak špenát smíchejte s ricottou, ochuťte solí a pepřem a vmíchejte 1 vejce. Máslem vymažte dortovou formu a rozložte do ní jeden plát těsta. Nalijte na něj špenátovou směs a vložte do lednice na 30 minut. Udělejte ve směsi 4 větší důlky lžící, a do každé rozklepněte vejce.
  3. Z druhého plátu těsta vykrojte kruh o průměru dortové formy a přikryjte jím směs. Na povrchu těsta ostrým nožem vyznačte vzor. Poslední vejce rozmíchejte a potřete jím koláč. Okraje těsta po stranách přehněte přes okraj tak, abyste je spojili s vrchní částí a koláč uzavřeli. Pečte v troubě 1 hodinu a poté nechte vychladnout. Nakrájejte koláč na 8 částí. Skvělý je jako předkrm, svačinka nebo lehké jídlo k posezení s přáteli.

Španělsko

V zemi plné jižanského temperamentu předchází Velikonocům vizuálně poutavé karnevaly, což je obdoba českých masopustů. Oslavy jsou pak rozprostřené do celého týdne mezi Květnou a Velikonoční nedělí. Tomuto období říkají Španělé „svatý týden“, kdy se ulice zaplní procesími kajícníků. Na stole nemohou chybět torrijas, což je dezert podobný francouzskému toustu. Jinak je ale jídelníček překvapivě lehký, aby ulevil strávníkům po bujarých karnevalových oslavách. Najdete v něm hlavně ryby, luštěniny a zeleninu ve všech úpravách. Vneste španělské chutě do svého jarního menu a připravte třeba studenou andaluskou polévku s pořádnou porcí zeleniny. Podávejte ji s cavou Freixenet Cordon Rosado Brut.

Gazpacho Andaluz (Studená andaluská polévka)

• 1 ks banánové šalotky či cibule

• 500 g rajčat spařených v horké vodě

• 2 lžíce olivového oleje extra virgin

• 1 stroužek česneku

• 1 ks salátové okurky

• 1 lžíce vinného bílého octa

• 1 zelená paprika

• 1 žlutá paprika

• 100 g bílé chlebové střídky

• Lístky čerstvé bazalky

• Lístky čerstvého oregana

• Sůl a pepř

Postup:

  1. Rajčata, okurku, česnek i šalotku oloupeme. Papriku očistíme a vše nakrájíme na menší kousky. Chlebovou střídku necháme nabobtnat v troše studené vody.
  2. Veškerou zeleninu vložíme do mixéru, přidáme sůl, pepř, vinný ocet, olivový olej, chlebovou střídku na zahuštění a bylinky. Mixujeme do jemné konzistence. Nakonec ještě přecedíme přes cedník.
  3. Hotovou polévku zdobíme jemně nakrájenou paprikou, okurkou, chlebovými krutony a lístky bazalky.

publikováno: 7. 4. 2020, v rubrice Výživa a gastronomie
Štítky: místní speciality, Velikonoce

Další články v rubrice Výživa a gastronomie:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+