Výživné posypky na saláty, polévky a kaše | Výživa a gastronomie | Trendy zdraví

Výživné posypky na saláty, polévky a kaše

5. 7. 2023

Inspirujte se, jak snadno obohatit svá jídla díky křupavým naklíčeným semínkům a výživným posypkám. Proč je důležitá jejich naklíčená forma a bio kvalita? V článku najdete tipy z praxe, jak posypky nejlépe využít do kaší, polévek a salátů. Dodejte snadno svému tělu přirozený zdroj prospěšných látek a zlepšete tak svoji vitalitu. Radí Ing. Kamila Metzová, specialistka na zdravé stravování a lektorka zdravého životního stylu.

Co jsou výživné posypky a k čemu jsou dobré?

Mezi výživné posypky se řadí různě upravené suroviny a ingredience, které slouží k obohacení jídla. Mohou to být ořechy, semínka, obiloviny, luštěniny, koření i sušené superpotraviny. Obohatit jídlo můžou nutričně, vizuálně i smyslově. Co přesně to znamená? Z nutričního hlediska posypky pozvednou jídlo o úroveň výš. Zjednodušeně řečeno dodají vašemu talíři či misce přírodní živiny navíc ve formě vitaminů, minerálů a stopových prvků. Vizuálně zase udělají vaše jídlo hezčí. A jak se říká: “Jíme i očima“. Každá krémová zeleninová polévka vypadá lépe, když je posypaná semínky a ozdobená zelenými bylinkami. Je to běžná praxe ve špičkových restauracích. A jak mohou posypky ovlivnit naše smysly? Po jídle se cítíme spokojenější, když si v jednom talíři dopřejeme nejen různé chutě, barvy, ale i struktury. Posypky jsou totiž křupavé a vytvoří tak atraktivní kontrast třeba s krémovou kaší nebo šťavnatou zeleninou.

TIP: Vzhled krémové polévky můžete vylepšit různě barevnými posypkami. Tmavý šedo zelený obsah misky už ale jen tak nezachráníte. Držte se pravidla výběru podobně barevných surovin a polévka bude vždy vypadat dobře. Cuketa se hodí k hrášku, rajče zase k červené paprice…

K čemu nutričně obohacovat jídla, která jsou už sama o sobě zdravá?

Díky různým posypkám si v jídle do něčeho křupnete a posypané polévky či kaše vypadají lépe. Hlavním důvodem, proč byste se však o ně měli zajímat, je jejich přínos pro zdraví. Jsou totiž koncentrovaným zdrojem přirozených živin. Mezi hlavní principy zdravého jídelníčku patří pestrost a rozmanitost. Střídat tedy můžete nejen druhy zeleniny, obilovin, mléčných výrobků, bílkovin či olejů, ale i semínek a různých druhů posypek, včetně superpotravin. Každá posypka je zdrojem jiných biologicky aktivních látek. Díky tomu si tělo může postupně načerpat vše, co potřebuje.

Jaký je rozdíl mezi obyčejnými semínky z obchodu a bio naklíčenými semínky?

Mezi obyčejnými a naklíčenými semínky je hlavní rozdíl v obsahu živin. Každé semínko obsahuje široké spektrum živin, které se při klíčení probouzejí a vzroste jejich množství. Proměňuje se tak v zásobárnu vitaminů, minerálů, bílkovin, enzymů a stopových prvků. Díky procesu klíčení všechny tyto látky tělo lépe využije a semínka jsou stravitelnější. Klíčením dojde v semenech k žádoucímu poklesu antinutrientů. V případě semen se jedná především o kyselinu fytovou, která snižuje vstřebávání minerálních látek, a inhibitory proteázy, které negativně zasahují do trávení bílkovin. Pokud máte na výběr, vždy u semínek volte BIO kvalitu. V této formě mají totiž vyšší hodnotu nejen z pohledu způsobu pěstování, ale i složení. Klíčení proběhlo zcela přírodní formou a máte tak jistotu, že semínka nebyla ošetřena chemickými herbicidními a pesticidními přípravky.

Naklíčená semínka – křupavá směs v biokvalitě perfektní na saláty

Naklíčená semínka skvěle využijete jako křupavou posypku nejen na saláty. Je dobré vybrat směs složenou z různých druhů semínek. Např. pohanka, slunečnice, vojtěška. Každé semínko je jiné nejen nutričně, ale i vzhledově. Směs je bohatá na pomalu stravitelné sacharidy, enzymy, nenasycené mastné kyseliny omega 3, minerály mangan a měď. Kromě toho je zdrojem vlákniny a významného antioxidantu SOD. Posypte si oblíbený salát nebo chleba s pomazánkou a uvidíte ten rozdíl. Váš salát nemusí být jen v „letním duchu“ z čerstvé zeleniny. V trendu jsou i teplé syté saláty s pečenou zeleninou, luštěninami, lososem, quinoou, bulgurem. Směs semínek dokonale vynikne na plátcích upečené červené řepy nebo dýně.

TIP: Připravte si doma sytý salát do krabičky a vezměte s sebou jako oběd do práce. Semínka si dejte zvlášť do malé krabičky či mini pytlíku a posypte jimi salát těsně před konzumací. Nenavlhnou a budou křupavá.

Naklíčená pohanka – výživná obilovina jako křupavý posyp na polévku

Pohanka je přirozeně bezlepková obilovina, která budí emoce. Jedni ji milují a druzí jí nemohou přijít na chuť. Je výrazná, specifická a dá se jíst na sladko i na slano. Známe ji nejčastěji v podobě pohankové kaše se skořicí a jablky, hlavní roli hraje také v mnoha staročeských receptech. Její méně známou podobou jsou naklíčená semena pohanky. Díky nim můžete svému tělu dodat všechny benefity pohanky v té nejčistší a nejživější verzi. Je zdrojem lehce stravitelných bílkovin, obsahuje vitaminy B, C, K, dále rutin, mangan, měď, hořčík, železo, zinek a fosfor. Naklíčená semena pohanky skvěle využijete na krémové zeleninové polévky.

TIP: Připravte si krémovou dýňovou polévku s batáty a rostlinnou smetanou. Každou porci ozdobte křupavou pohankou a kolem dokola zakápněte panenským dýňovým olejem. Polévka je tak chutnější a na pohled zajímavější.

Včelí pyl rouskovaný jako zlato mezi superpotravinami

Mezi speciální výživné posypky patří včelí pyl. Má mimořádný obsah živin a zdraví prospěšných látek. Jedná se o komplexní potravinu s velkou škálou vitaminů, minerálů a dalších biologicky aktivních látek jako je například vápník, železo, hořčík, vitaminy C, E, B3, B9 a zinek. Dá se jíst jen tak samotný nebo jako součást snídaňových kaší či moderních smoothies. Jeho žlutou barvu je škoda schovávat, proto ho můžete použít i na zdobení dezertů, salátů či bowls. Úžasně voní. Stačí vám jedna až tři lžičky denně ke zlepšení vitality.

TIP: Obyčejná rýžová kaše může v misce vypadat nevýrazně. Zkuste ji rozzářit dvěma lžičkami včelího pylu a hrstí malin. Z nudy je rázem nádhera!

Doporučení

Zařaďte do svého jídelníčku pravidelně naklíčená semena a různé „superposypky“ v bio kvalitě. Střídejte je, zdobte svá jídla, vymýšlejte nové recepty a přirozeně tak tělu dodejte koktejl koncentrovaných ži­vin.

Inspirativní zdravé recepty a mnoho tipů na superpotraviny pro obohacení vašeho jídelníčku najdete na www.labeta.cz.


publikováno: 5. 7. 2023, v rubrice Výživa a gastronomie
Štítky: lahůdky, zdravá strava, zelenina

Další články v rubrice Výživa a gastronomie:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+