Z kvalitních ovocných šťáv připravíte skvělé nápoje | Výživa a gastronomie | Trendy zdraví

Z kvalitních ovocných šťáv připravíte skvělé nápoje

20. 3. 2012
Soutěž byla ukončena.

Správná odpověď: Z 1 láhve Relax Extra hustého sirupu namícháte 10 l ovocné šťávy.

Výherci: Marta Poludvorná, Jana Tomková, Jana Danešová, Ludmila Vilímová, Karel Kašpar, Jakub Skřivánek, Pavel Borsuk, Tereza Cízová, Anna Řepíková

Bývaly součástí každé domácnosti. Postupem času je ale vytlačily slazené limonády. Dnes si ale opět získávají srdce mnohých z nás, a to především díky svým benefitům. Kvalitní ovocné sirupy jsou totiž plné ovocné chuti, bez umělých aromat, barviv a konzervačních lá­tek.

Vybírejte pečlivě tekutiny do svého pitného režimu

Ono není jedno, čeho se napijete. „Voda je pro lidské tělo nezastupitelnou tekutinou. Díky příjmu vody v těle probíhají životně důležité fyziologické děje, jako je například látková a energetická přeměna. Navíc působí také jako rozpouštědlo a má podíl na osmotickém tlaku. Je významná pro stopové prvky a minerály, které tuto tekutinu využívají kvůli tělesnému transportu. Nejpřirozenější tekutina je čistá voda bez bublinek, ať už se jedná o pramenitou vodu nebo vodu z kohoutku, která je dostupná všem. Tu můžeme využít pro přípravu čajů, naředit s ní ovocnou šťávu nebo džus,“ říká odbornice na zdravou výživu Sandra Miloševičová.

Voda z kohoutku

Pochází z povrchových i podzemních zdrojů. Následně se různými filtracemi a chemickými procesy upravuje tak, aby při konzumaci nebyla zdravotně závadná. Nejznámější a nejcitelnější úpravou je chlorování, jehož hlavní funkcí je odstranění nežádoucích mikroorganizmů a zabránění jejich dalšímu množení. Ovšem i přes to, že jde o proces, který nám zaručuje bezpečnost a zdravotní nezávadnost vody, mnozí z nás ji začnou pro svoji nepatrně změněnou chuť odmítat.

Vykouzlete skvělý nápoj z obyčejné vody

„Koncentrované ovocné sirupy jsou dobrou volbou pitného režimu pro toho, kdo nemá rád samotnou vodu. Jsou totiž bez umělých barviv a konzervantů, což se o sladkých limonádách říci nedá. Navíc si přesně zvolíme, jakou míru sladkosti a chuti chceme. Levné limonády, které často obsahují velké množství umělých i klasických sladidel, nejsou pro náš organismus přínosné. Nejenže jsou příčinou zubních kazů, ale často mají dopad na zvýšený výskyt nadváhy, která vede spolu s nedostatečným pohybem a nesprávnou životosprávou k obezitě,“ varuje Sandra Miloševičová.

Zaměřte se na kvalitu sirupu

„Pokud vybíráme kvalitní sirup, je vhodné sledovat jeho složení. Měl by obsahovat vysoký podíl kvalitní ovocné složky a žádné konzervanty, umělá aromata a barviva. Přitom je nutné, aby byla zachována skvělá chuť. Tyto podmínky splňují třeba ovocné sirupy Relax. Navíc nabízejí mnoho zajímavých chutí, jako je jahoda, malina, pomeranč, višeň a lesní směs, takže můžete každý den zvolit variantu, na kterou máte zrovna chuť,“ vysvětluje Sandra Miloševičová.

Soutěžní otázka

Kolik litrů ovocné šťávy namícháte podle návodu z 1 láhve Relax Extra hustého sirupu?

a) 5 l

b) 10 l

Devět výherců, kteří do 2. 4. správně odpovědí na soutěžní otázku, získá balíček obsahující 5 láhví Relax Extra husté sirupy. Odpověď zasílejte na soutez@trendyz­dravi.cz s označením relax.


publikováno: 20. 3. 2012, v rubrice Výživa a gastronomie
Štítky: dítě, nákupy, nápoje, ovoce

Další články v rubrice Výživa a gastronomie:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+