Zdravé novinky z arónie nejen proti jarní únavě | Výživa a gastronomie | Trendy zdraví

Zdravé novinky z arónie nejen proti jarní únavě

10. 4. 2023

Slyšeli jste už o arónii? Říká se jí také temnoplodec nebo černý jeřáb a je to chuťový zázrak plný vitamínů! V Ovocňáku ji už nějakou dobu najdete v jejich sadech na česko-slovenském pomezí, teď ale hraje hlavní roli ve třech novinkách. 100% šťáva, sirup a džem jsou přesně to, co nakopne tělo a pomůže mu bojovat s jarní únavou.

Zdravý živý plot

Arónii se přezdívá „nejzdravější živý plot” a její keře obsypané černými bobulkami poznáte na první pohled. Jsou nejen krásné, ale také velice odolné a na pěstování nenáročné. Rostou proto (často divoce) v zahradách, parcích i na okrajích lesů, a pokud plody nesklidí dřív ptáci, dozrávají na konci srpna a v září.

Blahodárné působení černého jeřábu znali už naší předci, pak ale upadl v zapomnění. Jeho plody jsou přitom učiněný poklad. Bobulky jsou bohaté na vitamíny C, B, E a P a organické kyseliny. Pomáhají posilovat imunitu, preventivně je můžete konzumovat, abyste předešli chřipce a nachlazení, působí na krevní oběh, snižují krevní tlak, hladinu cholesterolu, zpevňují cévy a ovlivňují fungování štítné žlázy. A navíc… Jsou neuvěřitelně lahodné!

Vitaminové osvěžení

Bobulky arónie Ovocňák pasíruje, a poté šetrně pasteruje při nízkých teplotách, díky čemuž si šťáva zachovává maximum vitaminů a dalších prospěšných látek. Výsledkem je čistá šťáva, která je příjemně trpká a zamilují si ji všichni, kdo nemají rádi přeslazené ovocné nápoje. Lehká svíravá nakyslost příjemně osvěží a do žil vám nalije neředěnou porci zdraví.

Sirupem proti kašli

Druhá novinka neteče, ale spíš se táhne. Jestli používáte sirupy do čaje nebo vody na dochucení, tuhle „hutnější“ dobrotu oceníte. Sirup z arónie je skvělý na oživení teplého nápoje a limonádám i (ne)alkoholickým koktejlům vysloveně sluší. Je bez zrnka cukru a záleží na chuti, ale doporučený poměr ředění je 1:7. Konečně nepřeslazený sirup i pro dospělé.

Novinka, co si vás namaže na chleba!

Co může být ještě hustší než sirup? Přece džem! Tahle lahůdka má říz a daleko komplexnější chuť než obyčejné marmelády, které jsou jen sladké. Hořko-trpká lehce nasládlá arónie je ideální pro výrobu džemu. Můžete si ho namazat na čerstvou houstičku, zázraky s ním ale dokážete i při promazávání perníku nebo dortového korpusu.

  • k dostání na ovocnak.cz a ve vybraných obchodech.

publikováno: 10. 4. 2023, v rubrice Výživa a gastronomie
Štítky: nákupy, nápoje, ovoce, prevence

Další články v rubrice Výživa a gastronomie:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+